top of page

Prace w Mariance

Wciąż trwa ratowanie kościoła w Mariance, niewielkiej wsi koło Pasłęka. Dotychczasowe prace odsłoniły wiele jego tajemnic i ciekawostek.Ksiądz Jan Sindrewicz został proboszczem parafii św. Józefa w Pasłęku w 2007 r. Dobrze pamięta, w jakim stanie zastał należący do parafii zabytkowy kościół w Mariance, niewielkiej wsi około czterech kilometrów od Pasłęka..


Kościół wymagał olbrzymich inwestycji. Jedną z pierwszych był remont dachu. Wiedziałem także, że ten kościół ma swoją, piękną historię. Nie był spalony, zburzony, wszystko tutaj jest pierwotne. W 2015 roku robiliśmy badania dendrologiczne, czyli datowaliśmy drewno konstrukcyjne na całym kościele: dachu, wieży. Okazuje się, że wszystko mamy z XIII wieku, piękne belki, oryginalne w całości — wspomina ksiądz Sindrewicz.

Czy ponad 650-letni kościół stanie się turystyczną perełką naszego regionu?

Comments


  • Facebook
bottom of page